Battlegroup nowości i dyskusje

Moderator: Raziel

Awatar użytkownika
Pan i Władca

Re: Battlegroup nowości i dyskusje

Post#51 » śr mar 28, 2018 6:55 pm

Można też sobie zrobić w Twoim ukochanym Exelu :D

P.
Gloria Victis !

Chętni do gry w OiM / WARZONE / BA / Lee / SW:Armada / TY-> PM

Awatar użytkownika
Witold Janik

Post#52 » śr mar 28, 2018 6:59 pm

Pan i Władca pisze:Można też sobie zrobić w Twoim ukochanym Exelu :D

P.

W Excelu można zrobić wszystko ;)
https://www.bolter.pl/pl/new <-- nowości

OiM / Battlegroup (BR '44-45) / Bolt Action (USA@Europe)/ Tanks / Bogowie Wojny: Lee (w planach) / Muskets & Tomahawks

homeros

Post#53 » śr kwie 04, 2018 10:36 am

Cześć wszystkim. Spodobał mi się system batlegroup ( widziałem kilka rozgrywek na youtube), kupiłem rulebooka ( w Bolterze) i powoli brnę przez zasady. Chciałbym umówić się na grę szkoleniowa ( ewentualnie jako widz), nie mam jeszcze żadnej armii ale to kwestia czasu. Dajcie znać jak to widzicie. Pozdrawiam Graczy

Awatar użytkownika
Raziel

Post#54 » śr kwie 04, 2018 10:53 am

Ten tydzień jak dla mnie odpada, ale w przyszłym możemy się jakoś dogadać, najlepiej, jakby dwóch uczących się, grało, a nauczający stał z boku. Ewentualne szczegóły ustalimy na PW.
Palić! Mordować! Gwałcić! Rabować!

Adrian

Post#55 » śr kwie 04, 2018 11:50 pm

Odnośnie nauki to w przyszłym tygodniu poniedziałek lub wtorek mogę i chcę zagrać, mam właściwie już całą armię na 350 pkt.

Awatar użytkownika
Pan i Władca

Post#56 » czw kwie 05, 2018 8:25 am

Może uda mi sie wpaść z sowietami we wtorek ;)

P.
Gloria Victis !

homeros

Post#57 » czw kwie 05, 2018 11:20 am

Hej, u mnie ciężko z czasem od pon do czw, jedynie piątki na WW lub sob, niedz

Awatar użytkownika
Pan i Władca

Post#58 » czw kwie 05, 2018 12:24 pm

W WW zazwyczaj jestem dostępny - niestety mam tylko jedną armię <narazie> wiec jakies paskudne mirrorowe demo mogę z Tobą zagrać <jeszcze to potiwerdzimy ;)>

P.
Gloria Victis !

homeros

Post#59 » wt kwie 10, 2018 8:49 am

Siema, czy w ten piątek na WW damy rade zagrać ?

Awatar użytkownika
Pan i Władca

Post#60 » wt kwie 10, 2018 9:00 am

Tak, Ja bardzo chętnie. Adrian też może bedzie wstanie się pojawić gdyby pojawił się Lord Sarkazmu i Ironii <choć z tego co pamietam mu nie pasuje> to byśmy mieli całkiem fajna gre :)

P.
Gloria Victis !

Adrian

Post#61 » wt kwie 10, 2018 10:49 am

Zarezerwowałem stolik na 18. @homeros wpadnij to popatrzysz jak weterani grają :P

homeros

Post#62 » wt kwie 10, 2018 4:57 pm

Bede od 15 jak sie uda zagram jedna gre w Bolta,/ a pozniej chetnie popatrze.

Awatar użytkownika
blackout_sys

Post#63 » czw cze 21, 2018 12:43 pm

Jeszcze Torch nie wyszedł, a tutaj takie fiku miku!

W prawym górnym rogu jest Overlord. Albo to jeszcze zostało podczas robienia pokazówki na prędkości i będzie to osobny suplement, albo może kolejne mini rozszerzenie jak Wacht am Rein?

Obrazek

Awatar użytkownika
Witold Janik

Post#64 » pt cze 22, 2018 12:17 am

blackout_sys pisze:Jeszcze Torch nie wyszedł

"Panie, ależ co Pan?!" Wyszedł już dawno, u nas ze sklepu to nawet conajmiej raz, jak nie dwa, skoro była i druga dostawa.
Coś musiałeś przegapić... :geek:

OiM / Battlegroup (BR '44-45) / Bolt Action (USA@Europe)/ Tanks / Bogowie Wojny: Lee (w planach) / Muskets & Tomahawks

Awatar użytkownika
blackout_sys

Post#65 » pt cze 22, 2018 6:53 am

Faktycznie. Trzeba nadrobić zaległości.

Adrian

Post#66 » pt cze 22, 2018 11:46 pm

To pewnie strona z pełnokrwistego dodatku Spring Awakening, obok Stalingradu i operation Bagration, to ma być dodatek na front wschodni. Na ostatniej stronie któregoś suplementu doczytałem, jak przekartkowywałem któryś z obecnych dodatków.

Awatar użytkownika
blackout_sys

Post#67 » śr lip 18, 2018 10:39 am

Także tego, nie?

Obrazek

Awatar użytkownika
Pan i Władca

Post#68 » śr lip 18, 2018 11:49 am

W Japonie wbijam jak Ruscy w Berlin.

P.
Gloria Victis !

Adrian

Post#69 » czw lip 19, 2018 3:01 am

Czekam. Bardzo jestem ciekawy.

Awatar użytkownika
Pan i Władca

Post#70 » wt sie 07, 2018 1:27 pm

W czwartek testujemy z Teperakiem gre na 100, 150 i 200 pkt . Jezeli formaty okażą się grywalne chciałbym ruszyć z Kampanią dla wielu graczy na różnych odcinkach frontu. Gra sprawia mi duuuużo satysfakcji wiec chetnie zaangazuje się w nią bardziej ;). Będę informował na biezaco.

P.
Gloria Victis !

Adrian

Post#71 » wt sie 07, 2018 7:36 pm

Na sto punktów to mogę wystawić szkopami jedną wannę pełną bawarczyków po udanym puczu na browar, zwaną potocznie kampfrgroupe Szajse, ale dajcie znać jak Wam poszło :P

Awatar użytkownika
Witold Janik

Post#72 » wt sie 07, 2018 8:11 pm

Pan i Władca pisze:W czwartek testujemy z Teperakiem gre na 100, 150 i 200 pkt .

:shock: :shock: :shock:

Taki podjazd na Małe Punkty? ;)
No, ciekaw jestem rezultatu.

EDIT:
Z ciekawości aż zobaczyłem co za 100 punktów dałbym radę wystawić dla Brytyjczyków:
3 oficerów + jeep
Bren carrier section (3: 1x z piechotą, 1x z moździerzem, 1x z PIATem)
Bren carrier zwiadowczy, ew. Scout Car (wtedy jest mniej niż 100 punktów).

Pluton gołej piechoty to jest 94 punkty...

deathwatch2020

Post#73 » wt sie 07, 2018 10:14 pm

na 100 punktów niemcy to kublewagen HQ i odział Volkstrum z mg42 i LMG więcej nie wcisne

Awatar użytkownika
Witold Janik

Post#74 » śr sie 08, 2018 1:16 am

Jednym słowem: wolne żarty :D
Myślę, że na mniej niż 175 nie ma w ogóle co sprawdzać.

Awatar użytkownika
Pan i Władca

Post#75 » śr sie 08, 2018 9:14 am

Wiecie, że nie trzeba wciskać pancer V ? :D są też II i III ? :) <szmery na sali - skandal, absurd>

Po testach dam znać :*

P.
Gloria Victis !

Awatar użytkownika
blackout_sys

Post#76 » śr sie 08, 2018 10:15 am

Zagrajmy na Blitzkrieg to i FT-17 i Somuy zobaczycie z mojej strony :D Panzery II też już się czają!

Adrian

Post#77 » śr sie 08, 2018 11:24 am

Czekam 15 metrów od Twojej chałupy uzbrojony w grill na tarasie :P

@Adam, problem taki, że na Kursk i Overlord to Niemcy jeszcze jakoś tam dawali radę i ich oddziały gołe bez transportu to około 85 pkt (volksrenadier platoon z FotR) i dosłownie na tego Pnz II nie starczy. Ale jak pisałeś, pograjcie i zobaczycie.

Awatar użytkownika
teperak

Post#78 » śr sie 08, 2018 8:41 pm

Adrian pisze:@Adam, problem taki, że na Kursk i Overlord to Niemcy jeszcze jakoś tam dawali radę i ich oddziały gołe bez transportu to około 85 pkt (volksrenadier platoon z FotR) i dosłownie na tego Pnz II nie starczy. Ale jak pisałeś, pograjcie i zobaczycie.

Nie zgodzę się z tobą. Jedyny najtańszy pluton piechoty to Ost Infantry Platoon z Overlorda, który kosztuje 63 punkty. Dobra FotR też ma tanie plutony. Na każdym innym froncie najtańsza piechota kosztuje 100 punktów w górę.

Przypominam, że gry do 350p. wymagają tylko jednego squadu piechoty. Więc na piechotę wystarczy wydać przykładowo w Kursku 26p. i masz sprawę załatwioną.

Ja nie widzę problemu w graniu czymś takim na 100 punktów:

1. HQ
Forward HQ w Kubelwagenie/ 24
2. Infantry
Grenadier Squad/ 26
3. Tanks
Panzer III J/ 30
4. Recc
SdKfz 222/ 20

W sumie 100p. Ja chętnie zagram czymś takim i będę miał z tego frajdę. Granie na mniejsze punkty, przynajmniej pozwoli lub też wymusi na mnie korzystanie z tańszych i często pomijanych pojazdów.

Pozdrawiam :)

Awatar użytkownika
Raziel

Post#79 » czw sie 09, 2018 8:10 am

Wszystko zależy od tego, co chcecie grać i w jakich okolicznościach toczy się bitwa.
Jestem zwolennikiem grania sporymi ilościami sprzętu w każdym systemie, jeśli mówimy o spontanicznym graniu raz na czas jakiś. Jednak gdybym miał (w końcu to zrobię) rozkręcać kampanię, to właśnie od takich "nędznych" stu punktów bym zaczął. Wojna to nie zawsze dwie fale wrogów uderzające o siebie w akompaniamencie wystrzału tysięcy luf, czasem bitwę wygrywał jeden pluton, czasem jedna drużyna, jadąca na misję w ukradzionym Oplu (nie oglądaliście Komandosów Nawalonych?).

Zacząłem zabawę z BGO od pisania rozpisek na 7K pkt. tak, takie miałem plany. Teraz już wiem, że w życiu na takie punkty nie zagram, a na 100 pkt. można zagrać w każdej chwili. Oczywiście 100 to skrajność, moim zdaniem standardowa gra powinna się zaczynać od 350 a kończyć na 750, ale to wszystko zależy od rozgrywanej misji, jak wspomniałem wyżej.

...i jeszcze jedno, ta gra nauczyła mnie, że nie ważne, czy mam do dyspozycji pięć, czy pięćdziesiąt jednostek... dylematy i frajda z grania są za każdym razem takie same.

Awatar użytkownika
Pan i Władca

Post#80 » czw sie 09, 2018 12:47 pm

Raziel pisze:(...) Jednak gdybym miał (w końcu to zrobię) rozkręcać kampanię, to właśnie od takich "nędznych" stu punktów bym zaczął. (...)

Jakie czynniki mogą przyspieszyć Twoją decyzję ?

Chetnie pomogę i bedę od brudnej roboty wszak nie bede stawał w szranki z Maestro wszystkich kampanii ....

P.
Gloria Victis !

Adrian

Post#81 » czw sie 09, 2018 3:45 pm

@Teperak, fajna rozpa, ale wg zasad trzeba wystawic pluton piechoty a nie tylko drużynę, co zostało potwierdzone w dispatches 2 w faq, gdyby było inaczej to śmigałbym już dawno panterami trzema. Oczywiscie można pominąć tą zasadę można pominąć, tak samo jak konieczność wystawiania czołgów w plutonach. Dajcie trzy zdania z wrażeniami z gry.

Przy okazji, mamm wtorek wolny.

Awatar użytkownika
Raziel

Post#82 » czw sie 09, 2018 5:07 pm

Adrian, z całym szacunkiem, ale gadasz bzdury. Formaty gry w BGO zaczynają się od SQUAD, który zawiera się w przedziale punktowym od 350 do 749 a składać się musi z minimum jednego składu piechoty, maximum jednego plutonu, dwóch w przypadku Rusków.
To jest zasada globalna, podstawa i fundament każdego suplementu, której nie modyfikuje żaden fak, czy inne udziwnienia.
Przeglądam właśnie Dispatches2 pobieżnie i nie widzę, gdzieś Ty to wyczytał, oświeć mnie a oddam honor.

Co do kampanii Panie i Władco, to ze wszystkimi czekam na normalną pogodę, gdyż to, co się dzieje obecnie za oknem, to są warunki nie nadające się do egzystencji, a co dopiero spotykania się i roztapiania we własnym sosie.

Awatar użytkownika
blackout_sys

Post#83 » pt sie 10, 2018 6:31 am

Też podpisuję się pod tym oburzeniem - najniższy pułap wymaga jedynie oddziału, nie plutonu. Kampanie afrykańskie dodatkowo to modyfikują i pozwalają nie brać w ogóle piechoty na mniejsze punkty, by dobrze oddać charakter walk w tym regionie.

Czołgów też przecież nie musisz w plutonie brać - zazwyczaj każda lista ma opcję brania pojedynczych czołgów. Oczywiście nie masz wtedy dowódcy i dostajesz mniej slotów na zwiad czy specjalistów, ale można!

Adrian

Post#84 » pt sie 10, 2018 12:16 pm

Pytanie 30 we wspomnianym dokumencie, jeśli dobrze zrozumiałem, wydaje mi się, że komentowałem to z zasadami. Ale przeczytajcie i poprawcie mnie jeśli się myle. Jak napisałem, chętnie poczekam na raport, nie sadzę aby rozgrywka na.takie punkty byłaby gorsza tylko inna.

Awatar użytkownika
blackout_sys

Post#85 » pt sie 10, 2018 12:35 pm

To pytanie jest trochę mętne. Gość nie pyta czy zawsze trzeba brać pluton, nawet jeżeli na małe punkty wystarczy squad.

Gość pyta, czy jeżeli na 400 punktów, rulebook każe wziąć minimum 1 pluton, to czy on zamiast plutonu może wziąć 3 squady (zazwyczaj kompozycja plutonu to dowództwo plus 3 squady plus ewentualne teamy pomiagerów z MG czy moździerzem). Tak więc to raczej pytanie o możliwość przycięcia na kosztach piechoty na duże punkty, żeby jeździć samymi panterami :)

Adrian

Post#86 » pt sie 10, 2018 1:40 pm

Ale odpowiedzią jest, że zawsze musi być pluton. To jednak w pojęciu wojskowym inna formacja niż drużyna, a to jest jakby historyczna gra, a nie.kwestia przecięcia kilku punktów :)

Awatar użytkownika
Raziel

Post#87 » pt sie 10, 2018 1:43 pm

Blacek mnie uprzedził, ale potwierdzę.
Adamie, kompletnie się myliłeś ze swoją teorią. FaQ do BGO zazwyczaj wyjaśniają ciężkie kwestie, podają więcej szczegółów, bądź naświetlają pewne problemy, ale rzadko naprawiają istniejące zasady, tym bardziej te fundamentalne.
Polecam najpierw porządnie nauczyć się grać bazując na zasadach z podręcznika, a dopiero potem, zasięgać do źródeł takich jak Dispatches, by rozjaśnić sobie nieco, pewne notoryczne problemy.

W tym konkretnym przypadku, w FaQ, pytający jak dla mnie po prostu tnie w chuja, bo zadaje bzdurne pytanie dotyczące jasno określonej zasady. Rozumiem, że twórcy opublikowali to pytanie dla przykładu, ja bym jeszcze dane osobowe takiego buraka wstawił.
Nie zmienia to faktu, że w całej tej kwestii nie ma ani słowa o zmianie zasady minimalnego składu, czytajmy ze zrozumieniem, a jak mamy wątpliwości, to zanim popsujemy sobie zabawę, skonsultujmy się z innymi, po to mamy ten temat.

PS.
Odpowiedzią jest, że zawsze musi być pluton...
Adamie, tak, ale w kontekście zadanego pytania. Gość się pyta, czy może rozbić pluton na składy, a twórca mu odpowiada, że nie, i że jak chodzi o pluton, to mają na myśli pluton...

Awatar użytkownika
blackout_sys

Post#88 » pt sie 10, 2018 1:59 pm

Adrian pisze:Ale odpowiedzią jest, że zawsze musi być pluton.

Tylko w tym konkretnym przykładzie. W każdym suplemencie, rulebooku małym i dużym masz powtórzoną tabelkę z kompozycją armii (minimalną liczbą pieszych żołnierzy) i wszędzie poniżej 350 punktów masz minimalnie 1 oddział. A w Afryce nawet 0.

Adrian

Post#89 » pt sie 10, 2018 3:23 pm

No i dobra, wszystko wyjaśwnione. Źle zrozumiałem odpowiedź na pytanie, dzięki za pojaśwnienie :)

Wróć do „Pozostałe”