Kampania NPBtL

Krwaw i plądruj!
Awatar użytkownika
SamboR

Kampania NPBtL

Post#1 » wt sty 01, 2019 9:56 pm

Z nowym rokiem, idzie nowe. Ahoj!

Miałem w ostanim czasie okazję przyjrzeć się systemowi kampanijnemu proponowanemu przez Firelock w ich dodatku "No Peace Beyond the Line".
Proponowany system jest w gruncie rzeczy prosty, a przy tym oferuje sporo możliwości budowania swojego kapitana, bez zagłębiania się w zbędną buchalterię. System frakcji i paringów też pozwala na trochę zabawy jeszcze przed samą bitwą.

W kampanii chodzi o zdobycie jak największego prestiżu i renomy na Karaibach. Jest on odzwierciedlany przez tzw. "Reputation", które łączy się z drugim zasobem kampanijnym - EXPem naszego kapitana. W miarę zdobywania większych ilości EXPa wydajemy go na nowe zdolności dla kapitana i odblokowywanie sobie kolejnych możliwości w budowaniu list którymi gramy. Brak tutaj stałej listy naszych żeglarzy, czy okrętu który prowadzimy. Początkowo musimy sobie poradzić z niewielką łupinką, a proch będzie towarem luksusowym, jednak w miarę zdobywania sławy, można zyskać dostęp zarówno do największych armat, jak i okrętu zdolnego je przewozić :)

Paringi wyglądają następująco - gracze dobierają ze wspólnej talii 3 karty, i wybierają jedną. Następnie wg. wybranych kart ustalana jest inicjatywa w wyborze przez graczy misji i ich roli - atakującego, lub obrońcy. Listę dostępnych misji podaje organizator kampanii. Dlaczego wybieramy rolę? Niektóre frakcje otrzymują dodatkowy Renown za udaną obronę (milicje), inne zaś za atak (piraci!). Stąd niekiedy może zależeć nam na rozegraniu koniecznie misji jako obrońca, innym zaś razem weźmiemy kartę o niskiej inicjatywie, ale pozwalającą na wykorzystanie kilku brudnych sztuczek podczas samego starcia ...

Nie wdawałem się tutaj za bardzo w oprawę fabularną samej rozgrywki, ponieważ kampania tego nie precyzuje. Proponowane bitwy najlepiej chyba traktować jako okazje, które się trafiają naszym podopiecznym, a sama narracja wydarzeń zależy już od biorących udział. Niewykluczone, że w przypadku zainteresowania bardziej fabularyzowaną stroną rozgrywki wprowadzimy 2-3 scenariusze do rozegrania np. na Wieczorze Weteranów.

W związku z powyższym, chciałbym zarzucić sieć i zapytać, czy będą zainteresowani rozegraniem kampanii w Blood & Plunder?
Start widziałbym najwcześniej w lutym, 2-3 tygodnie na bitwę. Samą kampanię liczyłbym na kwartał - co przy 2 tygodniowym okresie gry daje nam 6 starć.

Obecnie zainteresowani są:
  1. Sambor - indianie piraci; Natives; Caribs (Kalinago)
  2. Snandalf - europejscy korsarze; list kaperski: Anglicy; Brandenburg Privateers
  3. Czys - angielscy korsarze; list kaperski: Indianie
  4. Raziel - francuscy piraci (Bukanierzy)
  5. teperak - hiszpańscy korsarze; list kaperski: Francja
  6. Aleksander - hiszpańska milicja
  7. Garghor - piraccy piraci
  8. Skeld - francuska milicja

Odnośniki:
Commander's Sheet
Wybór nacji i roli
O dowódcach
Skill categories
Resources & Tactics

Awatar użytkownika
Raziel

Re: Kampania NPBtL

Post#2 » śr sty 02, 2019 8:02 am

Ja! Ja! Ja!
:D
Palić! Mordować! Gwałcić! Rabować!

Awatar użytkownika
Snandalf

Post#3 » śr sty 02, 2019 9:41 am

Byłbym zainteresowany :) myślę że jestem w stanie wygospodarować jeden dzień w tygodniu na regularne statki :) . Kampania z poderka jest naprawdę ciekawa i ma dużo niespotykanych rozwiązań.
Byłbym zagrał piratami z brygantyną najprawdopodobniej :D ew. Brandenburczykami bo piraci mówiący po niemiecku to już jakiś total :D
Lokalny paladyn - siermięga,
Człowiek Remis,
Pierwszy (młodszy) Bibliotekarz Boltera.

Awatar użytkownika
teperak

Post#4 » śr sty 02, 2019 10:50 am

Chętnie zagram.

Awatar użytkownika
SamboR

Post#5 » śr sty 02, 2019 7:45 pm

Ok, widzę że jest zainteresowanie. To świetnie.
Dziś kilka słów o tym jak dzielimy nasze załogi.

Podczas zgłoszenia będziecie musieli określić w jakim "charakterze" będziecie występowali w trakcie kampanii. Oprócz tego, będziecie musieli opowiedzieć się za jedną z nacji i dopiero na podstawie tych dwóch decyzji będziecie wybierać spośród dostępnych list armii. Charakter wraz z nacją mogą prowadzić do pewnych ograniczeń w kwestii paringów, np. Milicja jednego kraju nie może walczyć z milicją tego samego kraju.

Dla przykładu Paweł zamierza wziąć udział jako:
Native (to nacja, czyli Indianie)
Pirate (to charakter/rola)
tu strona 198 w podręczniku NPBtL podpowiada, że w takim wypadku Paweł ma kilka spośród indiańskich list do wyboru. Decyduje się na Karibów i nazywa swojego nowopowstałego wodza Don Mariachio.

Następnie Paweł będzie musiał zdecydować jeszcze o tym, w jakiej dziedzinie specjalizował się Don Mariachio oraz wybrać jeden z Zasobów (Resources), z którym będzie startował. O zasobach i Skill setach napiszę następnym razem.

Tym czasem prosiłbym każdego z zainteresowanych o dodanie swojego zgłoszenia (tu w temacie), wraz z preferowaną nacją, rolą w kampanii. Na podstawie tych informacji będę mógł Wam podać dostępne listy armii. Dajcie też znać, jak wyglądają Wasze możliwości werbunkowe i czy uda się Wam zdobyć jakiś okręt. Ułatwi mi to przygotowywanie misji (nie ma sensu robić 3 bitew morskich na 250 pkt, jeśli ktoś ma jednego long boata).

DOSTĘPNE NACJE:
  1. Hiszpanie
  2. Francuzi
  3. Anglicy
  4. Holendrzy
  5. Indianie
  6. Pomniejsze Frakcje (piraci/bukanierzy/Brandenburczycy/Szwecja/Dania/Szkocja i tym podobne)

DOSTĘPNE ROLE:
  1. Milicja - nie może walczyć z Milicją tego samego kraju, bonus +1 do Rep w bitwach, w których jest OBROŃCĄ
  2. Korsarze - nie mogą walczyć z Milicją i Korsarzami tego samego kraju, bonus +1 do Rep w bitwach przeciw nacji na którą został wystawiony list kaperski (wybierany w zgłoszeniu)
  3. Piraci - mogą walczyć ze wszystkimi, bonus +1 do Rep w bitwach, w których jest ATAKUJĄCYM

Awatar użytkownika
czys

Post#6 » śr sty 02, 2019 8:40 pm

Anglicy korsarze. list kaperski na indian :mrgreen:
Mam statek, a nawet dwa i longboata
Ostatnio zmieniony sob sty 05, 2019 12:35 am przez czys, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
SamboR

Post#7 » śr sty 02, 2019 8:49 pm

Czys jak zawsze tylko pierwsze zdanie przeczytał :D

Aleksander

Post#8 » czw sty 03, 2019 9:37 pm

Chętny:)

Hiszpanie, milicja
Mam okręt.

to tak na szybko
A.

Awatar użytkownika
Snandalf

Post#9 » czw sty 03, 2019 11:32 pm

Pomniejsze frakcje - Brandenburgia, i rola Korsarz (list kaperski na anglików) :D

Mam *ujową brygantynę :D - kto widział ten wie ocb :D
Człowiek Remis,

Awatar użytkownika
SamboR

Post#10 » czw sty 03, 2019 11:34 pm

Tym razem kilka słów na temat kapitanów.

Początkowy kapitan dla każego jest taki sam, a jego zasady to:

Untested

Main Weapons: Standard Melee Weapon
Sidearms: None
Command Range: 4"
Command Points: 1

Jak widzicie, szału nie ma.
Teraz przykładowo, Don Mariachio, indiański wódz Pawła z poprzedniego posta, otrzyma za swoją indiańskość jeszcze kilka zasad:
NATIVE COMMANDER
Free Special Rule: +Great Warrior*
Command Range bonus: +2”
Available Skill Categories: All but
Nautical, and may select
Native-only skills

Oprócz tego może wybrać swój Primary Skill category, z wyjątkiem Nautical (kto by pomyślał, że wyspiarze nie potrafią żeglować?). Paweł decyduje się na Skill category STRATAGEM i wybiera z niego jeden ze skilli - Elusive. Don Mariachio to cwany taktyk i wie, że niewidoczny wojownik w walce, to najczęściej żywy wojownik w domu. Oprócz tego Stratagem dodaje mu +2" Command range.

Więc Don Mariachio ma:
Main Weapons: Standard Melee Weapon
Sidearms: None
Command Range: 8"
Command Points: 1
Special Rules: Great Warrior, Leader of Men, Elusive

W zależności od tego, jaką nację wybierzecie, Wasz kapitan rozpoczyna kampanię z innym wyposażeniem dodatkowym. Jeśli ktoś nie posiada dostępu do podręcznika No Peace Beyond the Line, proszę o kontakt na PW - podam Wam wyposażenie Waszego kapitana.

Jutro omówimy dostępne kategorie skilli.

Awatar użytkownika
teperak

Post#11 » pt sty 04, 2019 8:55 am

Hiszpanie.
Korsarze (pod taką frakcję ich zbieram).

Mam brygantynę.

Awatar użytkownika
SamboR

Post#12 » sob sty 05, 2019 11:08 pm

Jutro niekiedy bywa po dwóch dniach :)

Kategorie skilli to swego rodzaju "gałęzie" rozwoju i zawierają pogrupowane skille.

Mamy 4 kategorie skilli:
Nautical, Stratagem, Leadership i Character
Samo wybranie części z nich wiąże się z dodatkowym Command range, inne dodają dodatkowy skill już za ich wskazanie.

Teraz pokrótce opiszę każdą z nich:

Nautical

Wybranie tej kategorii daje naszemu kapitanowi zasadę High Standing. Jest to kategoria przydatna szczególnie dla graczy, których kapitan skupi się na operowaniu okrętem.

Na poziomach Untested oraz Experienced możemy wybrać spośród następujących skilli:
Sailors
Broadside
*Expert Pilot

Na poziomie Seasoned:
Expert Broadside
Commodore
Sailing Master

Legendary:
*Gunnery Captain
Legendary Gunner

Stratagem

Wybranie tej kategorii wiąże się z dodatkowymi 2" Command Range, a kapitan otrzyma zasadę Leader of Men. Kapitan ze skillami z tej kategorii będzie koncentrował się raczej na walce lądowej, zasadzkach itp.

Untested & Experienced
Elusive
Scout
Skirmisher

Seasoned
Lead by Example
Swordsman
Castilian
Expert Ambushers

Legendary
Guerrilla Commander
Aggressive Commander

Leadership

Tu dostajemy +4" Command Range, bez dodatkowych zasad. Kategoria odpowiedzialna za wsparcie naszych oddziałów, przydatna w sumie dla każdego.

Untested & Experienced
Inspiring
Ruthless
*Booming Voice
Evade

Seasoned
Very Inspiring
Tough
Elan
Battle Hardened

Legendary
Determination
Terror

Character

+2" Command Range, oraz Atypical Armament, czyli nasz kapitan na dzień dobry może wymienić swoje main weapon na jakąś spośród używanej przez jego oddziały. Dobra kategoria dla wszystkich fanów kapitanów, którzy grają "pierwsze skrzypce".

Untested & Experienced
Vendetta
*Connected
*Resourceful
Savvy

Seasoned
(Gains* Leader of
Men for free)
Lucky
Crafty
Resilient

Legendary
God’s Blessing or Devil’s Luck
Motivated

Długa lista, mam nadzieję, że przebrnęliście. Następnym razem wgryziemy się w zasoby (Resources).

Awatar użytkownika
SamboR

Post#13 » wt sty 08, 2019 7:35 pm

Dobry wieczór!
Jakby ktoś z zainteresowanych miał jutro chwilę, to będziemy z Czysem grać w B&P od 17 w Bolterze. Można wpaść i pogadać o kampanii - chętnie wytłumaczymy co i jak.

Awatar użytkownika
SamboR

Post#14 » śr sty 09, 2019 11:30 pm

Na stronie wydawcy B&P jest dostępny edytowalny Commander Sheet do kampanii!
Odnośnik:
http://www.firelockgames.com/wp-content ... _print.pdf

Awatar użytkownika
Garghgor

Post#15 » pt sty 11, 2019 5:20 pm

z chęcią dołączę Piratami/Wolnymi

Awatar użytkownika
Skeld

Post#16 » pn sty 14, 2019 12:13 pm

Ja tyż! Na pewno będę grał Francuzami. Rolę określę na dniach :)
Posiadam Fregatę i Longboat.
Obrazek PanOceania
Obrazek ALEPH
Obrazek Tohaa - in progress

Awatar użytkownika
SamboR

Post#17 » pn sty 21, 2019 12:19 am

Po chwili nieobecności, wracam z opisem Resources. Zapoznajcie się z nim.
Do końca tego tygodnia (tj. do niedzieli 27.01) czekam na kompletne zgłoszenia (tj. frakcja, rola, imię kapitana, startowe Skille i Resource). Pod odnośnikiem: https://drive.google.com/open?id=1kch_N ... Adc7GgGvSL znajdzie się też arkusz kolejnych paringów oraz karty kampanii dla każdego ze zgłoszonych.

Resources
Resources to abstrakcyjne pojęcie, które odzwierciedla zarówno kontakty naszego kapitana, jak i np. wsparcie lokalnego garnizonu, przez co ma dostęp do np. koni, czy ciężkich armat.
Wybrane Resources znoszą ograniczenia, które nałożone są na podstawową załogę. Według posiadanych Resources określamy, które ograniczenia nie dotyczą naszej załogi przy jej kompletowaniu na kolejną bitwę.
Te ograniczenia to:
◦ Brak jednostek konnych.
◦ Wyłącznie statki o Size 1.
◦ Wyłącznie Swivel Guns (bez jakichkolwiek armat).
◦ Wszelkie opcje uzbrojenia są niedostępne (nie można wymieniać, ani dokupować uzbrojenia).
◦ Zakaz zmiany poziomu wyszkolenia oddziałów (tylko bazowe wyszkolenie, bez upgrade czy downgrade).
◦ Brak możliwości zakupu Fortyfikacji.
◦ Wszystkie jednostki posiadają zasadę Poorly Equipped (nawet jeśli zasady frakcji mówią inaczej).

Przy wypełnianiu swojej karty będziecie mogli wybrać jeden Resource, do którego będziecie mieć dostęp na początek kampanii.
Dalsze Resources można nabyć za 5 Reputacji (każdy poziom, przy czym najpierw trzeba wybrać niższy, by mieć dostęp do wyższego). Resources nabywamy zanim zapiszemy się na bitwę!

1. Uzbrojenie - tu mamy dwa poziomy. Na pierwszym otrzymujemy dostęp do wszystkich ulepszeń uzbrojenia dla oddziałów. Na drugim - możemy ignorować zasadę Poorly Equipped i nie musimy się obawiać, że nasz proch dostanie wilgoci :D
  2. Dyscyplina - znowu dwa poziomy. Na pierwszym możemy ulepszać i pogarszać wyszkolenie naszych jednostek, ale najwyżej do Trained. Drugi - pozwala nam ulepszać oddziały do Veteran (oczywiście nadal obowiązują ograniczenia wybranej listy). Ponadto nasi wojacy nigdy nie staną do walki pijani!
  3. Okręty - trzy poziomy, każdy pozwala wziąć statki o odpowiednio większym Size. Nikt nie ma Galeonu (jeszcze), więc lvl 3 nikomu raczej się nie przyda ;)
  4. Lokalne Wsparcie - dwa poziomy. Pierwszy pozwala nam brać jednostki konne i nigdy nie braknie nam zapasów. Drugi pozwala nam wykorzystywać Fortyfikacje w bitwach obronnych i używać taktyki Informant w każdej bitwie.
  5. Artyleria - trzy poziomy, analogicznie do Okrętów - każdy poziom to cięższe armaty. Dopiero drugi poziom pozwala wybrać Field Carriage (czyli artylerię w bitwach lądowych).

Użyłem tu kilku terminów zapisanych kursywą. Oznacza to, że odnoszą się do pewnych wydarzeń, które mogą mieć miejsce podczas kampanii, takich jak np. Taktyki.

Taktyki
Podczas zapisywania się na poszczególne bitwy, będziecie wybierać jedną spośród trzech kart, aby określić kolejność w jakiej będziecie mogli się zapisywać. Oczywiście, kolejność jest taka sama, jak w normalnej grze - pik idzie najszybciej, trefl najpóźniej. W zależności od wybranego koloru będziecie też mogli wybrać odpowiednią ilość taktyk na nadchodzącą bitwę. Poniżej tabela Taktyk.
Obrazek

Awatar użytkownika
SamboR

Post#18 » pt sty 25, 2019 9:38 am

Przypominam, że czekam na zgłoszenia do niedzieli. W pierwszym poście znajduje się odnośnik do poprawnie wypełnionej karty, która jest gwarantem wzięcia udziału w zabawie.
Przypominam, że w razie potrzeby służę radą i pomocą. W tej chwili wygląda na to, że zagram sam ze sobą :(

Aleksander

Post#19 » pt sty 25, 2019 12:54 pm

Ja na pewno dołączę do niedzieli zostało jeszcze kilkadziesiąt godzin i kilkaset sekund...;)

Awatar użytkownika
Raziel

Post#20 » pt sty 25, 2019 5:26 pm

Zgłoszenie i wymagane dane wysłałem. Dla uściślenia, mam Brygandynę, łódkę, około tysiąca punktów w marynarzach i Francuskie podejście do piractwa.

Awatar użytkownika
SamboR

Post#21 » pt sty 25, 2019 10:17 pm

Sacre-bleu, wrzucę Ci Razielu pdf uzupełniony według PW na drive :)

Awatar użytkownika
Snandalf

Post#22 » ndz sty 27, 2019 2:46 pm

zgłoszenie poszło!
Człowiek Remis,

Aleksander

Post#23 » ndz sty 27, 2019 9:14 pm

Zgłoszenie poszło? jak mam przesłać samą Karte Kapitana?

Pozdrawiam
A.

Awatar użytkownika
SamboR

Post#24 » pn sty 28, 2019 2:25 pm

W pierwszym poście tego tematu zaktualizowałem odnośniki do kart kapitanów.
Bardzo się cieszę, że praktycznie wszyscy zainteresowani przesłali swoje zgłoszenia.
Zaraz założę nam podforum, na którym będziemy mieć miejsce na wszelkie dyskusje w temacie, jak również rozpisane bitwy na pierwszą turę kampanii.

Awatar użytkownika
SamboR

Post#25 » wt sty 29, 2019 6:06 pm

Przypominam, że rozesłałem Wam karty na pierwszą turę kampanii - dopóki nie otrzymam odpowiedzi nie jesteśmy w stanie poznać paringów i ruszyć z graniem.

Awatar użytkownika
SamboR

Post#26 » śr sty 30, 2019 9:07 am

Ok, dziś ostatni dzień zgłaszania wybranej inicjatywy, od jutra dostaniecie defaultowe i kolejność w takim wypadku to "kto pierwszy, ten lepszy".

Awatar użytkownika
SamboR

Post#27 » śr sty 30, 2019 8:11 pm

Wrzuciłem inicjatywy, Razielu zaczynasz ;)
Kolejność:
Raziel, Sambor, Aleksander, Skeld, Czys, Teperak, Snandalf

Awatar użytkownika
SamboR

Post#28 » czw sty 31, 2019 8:28 pm

Do kampanii, rzutem na taśmę (czy może o ostatniej kropelce rumu?) wtoczył się Garghgor. Będzie grał piratami i będzie tym razem ostatni w kolejności wyboru.

Awatar użytkownika
SamboR

Post#29 » czw sty 31, 2019 11:19 pm

Proponuję, by pierwsza bitwa była na 150 pkt. Jeśli gracze chcą zagrać na inny format - nie widzę problemu.

Awatar użytkownika
SamboR

Post#30 » sob lut 02, 2019 12:56 pm

Ok, paringi już mamy. Pamiętajcie, by wybrać przed bitwą Taktyki (jeśli macie taką możliwość, zależną od koloru wybranej karty).
Wyniki zgłaszamy w temacie danej tury.
Jeśli ktoś opublikuje na forum, lub na FB (z linkiem do forum) raport z bitwy okraszony minimum 3 fotkami, może sobie przyznać +1 Renown :)

Awatar użytkownika
Garghgor

Post#31 » czw lut 07, 2019 1:55 pm

eee... a gdzie te paringi? :) sorki ale nie mogę znaleźć

Awatar użytkownika
SamboR

Post#32 » czw lut 07, 2019 3:25 pm

Awatar użytkownika
SamboR

Post#33 » śr lut 13, 2019 2:16 pm

Wszyscy biorący udział powinni już mieć swoje karty inicjatywy na drugą turę. Czekam na zgłoszenia wybranych kart - wstępnie do piątku.

Awatar użytkownika
Raziel

Post#34 » wt maja 14, 2019 12:10 am

Witam.
Z powodu braku czasu, który dopadł mnie ostatnimi czasy i przyciśnie jeszcze bardziej w nadchodzących miesiącach, muszę zrezygnować z kampanii, żeby nie generować opóźnień tur i generalnie nie zawracać ludziom gitary.
Jak mi się pozmienia i czas wróci do mnie w nadmiarze, a kampania będzie trwała, dołączę ponownie.
Tymczasem dzięki Wszystkim za wspólną zabawę i do zobaczenia.

Wróć do „Blood & Plunder”